Na kształt filigranów

10 Lu

Filigrany to technika jubilerska polegająca na tworzeniu wspaniałych przedmiotów ozdobnych przy pomocy skręconych srebrnych lub złotych drucików. Jest to też jeden z najstarszych rodzajów obróbki metalu. Sztuka filigranów jest niezwykle absorbującym kunsztemIMAG0526 - Kopia 1, wymagającym ogromnej precyzji, wprawnego oka, wyczucia estetyki i umiejetności jubilerskich.

Jedne z piękniejszych filigranów tworzyli Tatarzy krymscy. Krymscy jubilerzy wsławili się niezwykłymi wzorami kolczyków, naszyjników, branzoletek, a także kunsztownych pasów i pasków. Filigrany były też doszywane do tradycyjnego ubioru, wspaniale dopełniając jego piękno.  Biżuteria wykonana metodą filigranów była tak bogata, tak czarująca, że jubilerzy bardzo często rezygnowali z zastosowania dodatkowych ozdób w postaci kamieni szlachetnych. Cudnie poskręcane nici srebrono-złotych drucików, wijące się i układające w różne motywy i kształty stanowiły piękno samo w sobie – lekki i delikatny ażur, od którego cięzko oderwać wzrok.

Na szczęście sztuka filigranów przetrwała do dziś. Podziwiać ją a nawet i nabyć można ją właśnie na Krymie, w Bakczysaraju. Jedną z najbardziej znanych postaci, łączoną z filigranami, jest Ajder Asanov, który jako jedyny pośród krymsko-tatarskich mistrzów jubilerstwa umiejętność sztuki otrzymał bezpośrednio od ojca i dziadka, znamienitych jubielerów, mistrzów sztuki filigranów.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem, poświęconym Ajderowi Asanowi i filigranom. Poniżej adres strony:

http://www.gazetasriblo.com.ua/drag-metallyi/istoriya-metallov/istoriya-serebra/serebryanaya-nit-tradiczij.-ajder-asanov

IMAG0528    IMAG0534

Moje filigrany to bardziej zabawa z papierem, która samą techniką zbliża się do quillingu. Niemniej będąc pod wpływem kultury wschodniej, wzory bardziej podpatruję własnie tam. Na razie to tylko początki. Mam jednak nadzieję, że z czasem kolekcja powiększy się. Wspaniałe jest to, że tworząc nawet najdrobniejszy element wyobraźnia zaczyna mocno pracować i już za nas sama tworzy nowe formy. W taki oto sposób najpierw powstały ozdoby do zawieszenia, a potem ozdobne podułeczka.

IMAG0541

IMAG0542

Zapraszam do obejrzenia kolejnych prac. Mam nadzieję, ze wkrótce uda mi się też przełożyć na język polski artykuł o Ajderze Asanovie, do lektury którego zachęcałam wcześniej. Jeśli rodzą się Wam w głowie pomysły odnośnie filigranów, bądź chcielibyście podzielić się opinią na ten temat, zachęcam do zamieszczenia komentarza.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: