Woskiem malowane

9 Mar

DSC_0221

Na gorąco, bo świeżo jestem po warsztatach, na których powstał Anioł i Pole tulipanów.

To była świetna sobota, dobre warsztaty i fajni ludzie. Najbardziej podobało mi się to jak wspaniale nastrajała do tworzenia cisza. Trzy godziny i nikt nawet nie miał ochoty na dodatkowe dokręcanie nastrojów radiem.  A teraz przemiłe wspomnienia i w pamięci piękne barwy, a było ich całe mnóstwo! I wspaniałe efekty.

DSC_0216Każdy miał do dyspozycji pędzle, wosk, farby, kredki, ołówki i kawałek płótna. A i jeszcze tianting : ) Takie specjalne urządzenie do batiku, które pozwala swobodnie kreślić woskiem na materiale. Temat wolny.
I zadziało się! Zadziało się, bo był jeszcze jeden ważny element – wyobraźnia! A ona może wiele. Jak było nas sześć, tak każdy wydumał coś innego. Jeszcze do tej pory migocą mi przed oczyma kolorowe drzewo, radosny motyl, wiosenny witraż, żyrafa, słodkie kwiaty…
w uszach zaś dźwięczy piękne imię Wanda. Wanda – sprawczyni całego zamieszania, malarka i dzisiejsza mentorka, która wspaniale służyła nam pomocą i wspierała nasze próby, chwaląc każdy podejmowany wysiłek. No i oczywiście Kasia – artystyczna energia, która swą pochwałą zachęciła do dalszego działania : )

Jak malować woskiem?

Ponieważ pojawiły się zapytania jak samodzielnie zrobić przyrząd z blaszki do malowania woskiem, to tak się zastanawiam jak pomóc.

Otóż w zależności od tego co będziecie malować możecie używać innych narzędzi.

Jeśli miałyby to być pisanki malowane woskiem, to wystarczy domowym sposobem wbić szpileczkę krawiecką z metalowym zakończeniem w kredkę (w jej miękką część, służącą do rysowania) i oto powstaje prowizoryczny przyrząd, ale wierzcie mi, takim przyrządem malowałam dziesiątki pisanek. Następnie wystarczy roztopić dobrze wosk i utrzymywać go w takiej temperaturze, by był ciepły i cały czas lekko się nakładał. Główkę szpileczki moczymy w wosku i nakładamy wzór na jajo.Wosk można roztopić w naczynku do podgrzewania czekolady, lub w miseczce, którą to następnie postawić na podgrzewaczu do herbaty. Są takie podgrzewacze, w których leży umieścić zwykły tealight i wszystko gotowe.

Natomiast jeżeli miałaby to być tkanina  pokryta woskiem i farbą do tkanin (jak wyżej) najprostszym sposobem będzie zwykły pędzelek, który zanurza się w wosku i szybko kładzie na tkaninę, rysując odpowiednie wzory. Taki pędzelek po wykonaniu pracy już nie będzie się nie będzie nadawał się do niczego, tylko do nakładania wosku : )

Wrócę jeszcze do tego przyrządu z blaszki do nakładania wosku. Można to zrobić w taki sposób, że blaszkę zgina się w trójkąt i ostra część służy wówczas do nakładania wosku. Jeden bok, na całej jego długości trzeba by zaś było zamocować do jakiegoś patyczka, który by umożliwiał chwytanie całego przyrządu i malowanie.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: