Decoupage – Technika: Transfer na gel w lizbońskim klimacie

28 Wrz

20150828_111356

Szwagra plastyka obrazki te zainteresowały. Przyzwyczajony od lat do… pędzla, ołówka, komputera czy sitodruku.. a tu zaskoczenie.. dekupażowaniem też można osiągnąć jakiś tam efekt.. :)
Czy fajny, czy nie fajny same(i) oceniajcie. Ja do tych obrazków jestem przywiązana… Bo to magia Lizbony, ujęcie jej w każdym calu = 7 wzgórz, tramwaje i domy wychylające się jeden zza drugiego, jakby chciały coś jeszcze dojrzeć.I kwintesencja religijności portugalskiej.. ta wieża kościelna, najprawdopodobniej, jak pisałam w Pomorze Craftuje, kościół św. Engracji, choć w pierwszej chwili postawiłam na Klasztor Hieronimitów, ale ostatecznie jednak niesłusznie. I tramwaj…żółty tramwaj! To co turystom podoba się najbardziej. Ale co by nie mówić, to one dodają uroku miastu, a i przecudnie się nimi pomyka wśród krętych uliczek.. A jeszcze jakby zamknąć oczy i posłuchać fado….mhmm. niebo w uszach:)…

3_LaCultCraftingPot_Lizbona

słynne tramwaje

1_LaCultCraftingPot_Lizbona
Przy okazji zachęcam do posłuchania Marizy… Zamknąć oczy i już…. inny świat. Na pierwszy raz polecam utwór weselszy Rosa Branca... Ale Ci, którym fado obiło się o uszy, wiedzą, że może być nostalgicznie… Bo fado to muzyka płynąca prosto z serca… Muzyka pełna nostalgii i melancholii, a mistrzem fado nazywany jest ten, który potrafi wzbudzić te uczucia u słuchających. Cudne jest fado, gdy siedzi się w knajpce w Alfamie i przy dźwiękach gitary słucha się mocnego głosu,z tym charakterystycznym brzmieniem, pauzą, niesamowitą ekspresją… Sam portugalski brzmi tak… tak nietuzinkowo, że jeśli zatopić się na dobre, to można by pomyśleć że jest się w innej czaso-przestrzeni :). A gdyby do tej innej czaso-przestrzeni chcieć się wybrać częściej, to polecam Trójkową Siestę, prowadzoną przez Marcina Kydryńskiego. Tam, choć może nie co niedziela, to można nałykać się Portugalii. To czas miłego muzykowania, słuchania i ciekawego opowiadania. Niby ot tak… jakby niepozornie, ale z pasją i doskonałą znajomością tematu.

9
No. to wracając do dekupażu. Te moje obrazki mają dla mnie ten ładunek wspomnień. A co więcej, jeśli ktoś z zewnątrz, kto na co dzień spotyka się z rysunkiem i krytycznie na nie spojrzał i jeszcze zainteresował się nimi, to zapaliła mi się lampeczka. Stąd ten kursik – jak je wykonać. Może i komuś zamarzą się takie obrazkowe wspomnienia z wakacji… Po za tym patrząc na nie pomyślałam sobie, że ważny przy takim domowym dekupażowaniu jest wybór motywu. Żeby nie powielać po raz kolejny tego samego nadruku serwetkowego, a pokusić się o coś innego.
Co potrzebujesz do wykonania obrazka?:
drewnianą deseczkę
białą farbę akrylową
gel do transferu
lakier akrylowy/ werniks wodny
patynę ciekłą
szmatkę do przecierania patyny
pędzle do farb i lakieru
papie ścierny
odbicie lustrzane obrazka – wydruk z drukarki laserowej
koszulka do dokumentów lub woreczek foliowy
miseczkę z wodą do namoczenia przyklejonego obrazka

1. Deseczkę przecieramy papierem ściernym. Następnie pokrywamy ją białą farbą akrylową. Czekamy aż wyschnie.

1

2. Wcześniej warto przygotować obrazek do transferu. Można go obrobić w programie Paint. Robimy lustrzane odbicie.

2 i lustrzane odbicie >> 1b

3. Suchą powierzchnię pomalowanej deseczki lekko, ale dokładnie przecieramy papierem ściernym (drobnym np . gr. 200). Usuwamy pył. Nakładamy preparat – gel do transferu. Zarówno na deseczkę, jak i na lustrzane odbicie obrazka ( tj. Otwieramy plik w Paint i wybieramy opcję: Obróć, a następnie: Przerzuć w poziomie. Obrazek zapisujemy i drukujemy na drukarce laserowej.)

Obrazek mocno doklejamy i dociskamy. Warto przyciskać przyklejany obrazek nie „gołymi palcami”, ale przez woreczek foliowy, albo foliowe rękawiczki takie jak np. można zobaczyć w marketach do nakładania pieczywa. Wówczas papier nie przyklei nam się do rąk i nie uszkodzimy wydruku.

4. Papier usuwamy delikatnie. Namaczamy odrobiną wody i rolujemy, aż wyłoni nam się motyw obrazka. Trzeba uważać, by nie zedrzeć rysunku. Jeśli nadal pozostanie nieznaczna i delikatna warstewka papieru to po zalakierowaniu powinna zniknąć a barwy obrazka wyostrzyć się.

4

5

6

7

5. Po usunięciu papieru, całość trzeba zalakierować, np. lakierem na bazie wody.

8

6. Całość, aby postarzyć, by miało efekt starego lizbońskiego obrazka, można przetrzeć patyną (bierzemy bawełnianą szmatkę, nabieramy bardzo niewielką ilość patyny i przecieramy wybrane miejsca).

8a

 

I już gotowe. A teraz mocna bica, czyli portugalskie esspresso, do tego pasteis de Belem, czyli małe słodkie ciasteczka z Belem i wspominamy smaki i piękno Lizbony, ech…

9_LaCultCraftingPot_Lizbona

nasza porcja porannej „Biki” i Late i obowiązkowo ciacha Belem

10_LaCultCraftingPot_Lizbona

wnętrze Pasteis de Belem: tak portugalsko : )

11_LaCultCraftingPot_Lizbona

Tłumy przed Pasteis de Belem by zakupić pyszne ciastko

No i kilka zdjęć więcej:

8_LaCultCraftingPot_Lizbona

4_LaCultCraftingPot_Lizbona

5_LaCultCraftingPot_Lizbona

 

2_LaCultCraftingPot_Lizbona

12_LaCultCraftingPot_Lizbona

7_LaCultCraftingPot_Lizbona

Spojrzenie na rzekę Tag przez magiczną rozetę z ulicznego tarasu

13_LaCultCraftingPot_Lizbona

15_LaCultCraftingPot_Lizbona

14_LaCultCraftingPot_Lizbona
A ten domek niemal codziennie oglądałam. Był w sklepie pod naszym Pensjonatem na Praça de Figueira. Cudny był.. Czy nie marzyłyście o takim cudownym za dziecka? Ta toaleta, ta sypialnia, te cudne mebelki. Nie mogłam się oprzeć, by choć na chwilę tam co dzień nie zajrzeć. Specjalnie z W. chodziliśmy tą stroną ulicy, by mijać tę bajeczną wystawę sklepową… która rajcowała oczywiście głównie mnie : )

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: